Untitled 2

Yazılarım

Sabri ARPAÇ

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE EMSAL ARTIŞI MODELİ

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE EMSAL ARTIŞI MODELİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi konaklama tesisleri için uyguladığı 0.50 emsal artışı modelini kentsel dönüşüm için de hayata geçiriyor. Belediye Başkanı Recep Altepe, uygulamanın sadece risk altında bulunan ve içinde oturanların bulunduğu site ve binalar için geçerli olacağını açıkladı.

 İnşaat Müteahhitleri Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (İMSİAD) düzenlendiği Kentsel Dönüşüm Çalıştayı'nda Bursa'daki dönüşüm çalışmaları ve yapılması gerekenler ele alındı. Sheraton Otel'deki çalıştaya katılan Recep Altepe, kentsel dönüşüm konusunda zaman kaybetmeden adımlar atılması gerektiğini söyledi.

 Nilüfer ilçesindeki 180 dairelik Nilüfer Sitesi'nden örnek veren Başkan Altepe, site yönetimi ve sakinlerinin dönüşüm için 2 yıldır çalıştığını, projeler ürettiğini ve müteahhitlerle anlaştığını belirterek, projelerin hayata geçebilmesi için de Büyükşehir olarak yüzde 0.50 emsal artışı sağladıklarını hatırlattı. Bu uygulamayı ilk olarak turizm tesisleri için hayata geçirdiklerini hatırlatan Altepe, "Bursa'nın turizmden hak ettiği payı alması için her türlü yatırımı yaptık. Ancak baktık ki yeterli konaklama tesisi yok. Yatırımcıları konaklama tesisi yapmaya teşvik amacıyla turistik konaklama tesisleri için yüzde 0.50 emsal artışı verdik. Bugün geldiğimiz noktada her köşede oteller yapılmaya başlandı. Biz bunu turistik tesisler için yapıyorsak, halkımızın can güvenliği için neden yapmayalım. Belediye meclisleri bunun için var. Şimdi aynı uygulamayı kentsel dönüşüm projeleri için de hayata geçiriyoruz. Bursa'nın kentsel dönüşümde de örnek bir kent olmasını istiyoruz. Zaten Nilüfer Sitesi gibi birkaç örnek projeye hayata geçtiğinde dönüşüm tüm kentte hızla yayılacak." diye konuştu.

 Bursa'nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması amacıyla tüm semtleri sosyal donatı alanlarına kavuşturmaya çalıştıklarını hatırlatan Başkan Altepe, "Tabakhaneler Bölgesi'nin termal turizm merkezi olması yolundaki çalışmalarımız sürüyor. Hak sahiplerine ya gelen projeye ortak olun ya da kamulaştırma yoluna gidelim diyoruz. Bu doğrultuda kamulaştırdığımız alan 50 bin metrekareye yaklaştı. Yakında burada da çalışmalara başlamış olacağız. Yine Yalova yolunun dönüşümüne yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bir taraftan vatandaşlarımızın da kenti riskli binalarının dönüşümünü sağlaması için yaptığımız 0.50 emsal artışı sadece içinde oturanların olduğu riskli yapılar için geçerli olacak. Boş bir alanda yapılacak projeler için böyle bir uygulama yok. Gerçek anlamda dönüşüm için biz vatandaşımıza her türlü desteği vermeye hazırız." şeklinde konuştu.

 İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mescioğlu da şu görüşleri dile getirdi: "Kentsel dönüşüm için riskli binalarda 0.50 emsal artışı sektöre nefes aldırdı. Bu konuda başkanımıza minnettarız. Bazı akademik odalar uygulamanın önünü tıkamak, halkımızı sağlıksız binalarda yaşamaya mahkum etme yolunda itirazlarda bulunuyorlar. Kentsel dönüşümün 4 ana aktörü var. Birincisi site sakinleri, kat malikleri ve site yöneticileri, ikincisi; sanayici, yatırımcı, müteahhit, üçüncüsü; konunun sürekli gündemde tutulması adına basın, üniversite ve akademik odalar, dördüncüsü ise Çevre Bakanlığı ve belediyeler. Bu dört aktörün uyum içinde olması halinde dönüşüm kısa sürede meyvelerini verecektir." CİHAN

 Kentsel dönüşümde evini yenilemek isteyen bina sahipleri birleşerek, avlulu, otoparklı ve yeşil alanlı yapılara kavuşurken, yüzde 50'ye kadar daha fazla inşaat izni kazanacak.

 Teşvik için yapılan düzenlemeyle imardaki disiplinsizlik önlenecek, bina sahipleri birleşerek, avlulu, otoparklı ve yeşil alanlı yapılara kavuşacak. Emsalin 1 olduğu bir yerde, yapılar 10 bin metrekareye kadar birleşirse, emsal artışı 1.25 veya 1.50 olabilecek. Yol ve park için alan ayrıldığı takdirde, 15 bin metrekare inşaat izni verilebilecek.

 Emsal artış hakkı nasıl verilecek?

 -Emsal oranı 1 olan bir arazi için, 1.25 veya 1.50'ye kadar artış yapılabilecek. İnşaatın metrekaresi yüzde 50 artabilecek.

 -10 bin metrekareye kadar birleşme sağlanıp, bunun da yüzde 25'i yol genişlemesi, yüzde 10'u park için ayrılırsa, 15 bin metrekare inşaat hakkı verilecek.

 -Parseller ne kadar büyürse, emsal artışı da artacak.

 -Parseller birleştiğinde, yol genişlemesi, yeşil alan, park, otopark gibi alanlar için yer ayrılması gerekiyor. 

 -En az 800 metrekareye kadar parsel birleşmesi halinde bu haklar verilecek.